czwartek, 17 grudnia 2015

Pielęgnacja włosów - rodzaje

Dobry wieczór!

Pielęgnacja włosów jest trudnym procesem, a żeby dojść do wymarzonego stanu włosów trzeba się nieźle natrudzić. Nasze działania mogą być doraźne ale i długofalowe.
Czym one się różnią?
Pielęgnacja doraźna to taka, która maskuje uszkodzenia i wpływa jedynie na wygląd włosów. Nie zagwarantuje im zdrowia, ale sprawi, że będą na takie wyglądały. Natomiast działanie długofalowe poprawi nie tylko stan włosów, ale wpłynie na strukturę oraz funkcjonowanie zarówno włosów jak i skóry głowy.

Rozgraniczono więc produkty kondycjonujące, regenerujące, ochronne, ale również stymulujące i regulujące.


Kondycjonowanie:
Jest to chyba najpopularniejszy rodzaj pielęgnacji włosów. Nie każdy wie, że to działanie doraźne - maskujące zły stan włosów, które nie "uleczy" włosów. Uzyskane efekty utrzymają są tylko do pierwszego mycia. Włosy nabierają puszystości, miękkości i elastyczności. Zyskują połysk, a rozczesywanie ich nie sprawia żadnego problemu.
Substancje aktywne, które zawarte są w tego typu produktach działają na powierzchni włosów - domykają łuski. Domknięte łuski równają się wygładzonym i miękkim włosom z połyskiem. Najczęściej są to odżywki i balsamy.

Regeneracja:
Działa długofalowo, poprawia strukturę włosów. Efekty takiej pielęgnacji na początku mogą być niezauważalne natomiast po dłuższym okresie poprawia się nie tylko stan nawilżenia włosów, ale i wytrzymałość mechaniczna oraz dochodzi do uzupełnienia ubytków w strukturze, Substancje odżywcze już nie pozostają na powierzchni włosów jak w przypadku środków kondycjonujących tylko wnikają w ich głębokie warstwy.
Z reguły są to wszelkiego rodzaju maski, kremy i silniejsze odżywki.

Ochrona:
Ma na celu zabezpieczenia włosów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, typu wiatr czy promieniowanie UV. Produkty te zapobiegają plątaniu się i ułatwiają rozczesywanie. Tworzą na powierzchni włosa film, który chroni przed urazami mechanicznymi. Poprawiają wygląd.
Są to m.in. spray'e do włosów, olejki, sera.

Stymulacja i regulowanie:
Dotyczy ona mieszków włosowych oraz skalpu. Najczęściej są to preparaty do poprawy ukrwienia, przyspieszenia porostu bądź zahamowania wypadania, regulowania wydzielania sebum oraz zaburzeń typu łupież, odnowy i odżywienia skóry głowy.
Najczęściej są to wcierki, lotiony, ampułki.


***
Troszkę przybliżyłam wam rodzaje pielęgnacji włosów i różnice między nimi.
Sama cały czas się uczę i dążę do idealnego stanu.

Pozdrawiam,
J.

2 komentarze:

  1. Szczerze - nawet nie wiedziałam nic o kondycjonowaniu :D
    A okazuje się, że zrobiłam je przedwczoraj, kiedy moja pielęgnacja była iście minimalistyczna ;)
    Człowiek uczy się całe życie :)

    OdpowiedzUsuń

Nie spamuj!
Każdy pozostawiony przez Ciebie ślad będzie przeze mnie zauważony.

Dziękuję za odwiedziny! :)
Jagoda