niedziela, 6 grudnia 2015

Picie pokrzywy - czy warto?

Cześć!

Jak wam mija mikołajkowy wieczór?
Dzisiaj opowiem Wam troszkę o pokrzywie, o jej działaniu i wpływie na cały organizm człowieka.
Postaram się odpowiedzieć na pytanie czy warto ją pić.

źródło

Pokrzywa posiada szeroki wachlarz zastosowań. Jest rośliną leczniczą i kosmetyczną, dodawano ją do pasz dla zwierząt, wykorzystywano w ogrodnictwie. Od starożytności znana jest ze swoich pozytywnych właściwości (pisał o niej m.in. Hipokrates). W czasach XX wieku zaczęto zagłębiać się w jej działanie kosmetyczne oraz zdrowotne. Stało się tak również dlatego, że rosła moda na naturalne produkty.


Właściwości lecznicze i zdrowotne:
  • Tamuje krwawienie:
Idealnie sprawdzi się przy obfitych miesiączkach czy problemach z krzepliwością krwi. Udowodniono, że napary z pokrzywy mają zdolność do zwiększania poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek. Uszczelnia naczynia krwionośne więc idealnie sprawdzi się przy naczynkach.
  •  Wzmacnia i oczyszcza:
Wspomaga usuwanie toksyn i kwasu moczowego z organizmu. Świetnie sprawdzi się dla osób, które przebyły antybiotykoterapię - oczyści wątrobę i nerki. Dzięki zawartości kwasu foliowego oraz żelaza wzmacnia i regeneruje osłabiony organizm (anemia, niedokrwistość). Pokrzywa jest idealna dla osób przemęczonych, zabieganych, osłabionych oraz zażywających leki.
  • Oczyszcza i leczy nerki:
Usprawnia działanie układu moczowego. Pomaga w leczeniu kamicy nerkowej i krwiomoczu. Zwiększa wydalanie z ustroju szkodliwych substancji oraz tych z przemiany materii. Polecana dla osób z problemami z oddawaniem moczu, stanami zapalnymi pęcherza oraz dróg moczowych. Wykorzystywana jest do leczenia prostaty.
  • Wpływa na funkcje przewodu pokarmowego:
Stwierdzono, że pokrzywa pobudza działanie żołądka, reguluje przemianę materii oraz zapobiega wrzodom. Polecana jest przy biegunkach, chorobach układu trawiennego. Regeneruje uszkodzoną wątrobę, leczy stany zapalne jelita grubego. Przeciwdziała schorzeniom wątroby, śledziony i dróg żółciowych.
  • Wzmacnia układ odpornościowy:
Dzieje się tak przez stymulację przez pokrzywę leukocytów. Działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie. Udowodniono, że pobudza procesy niszczenia bakterii chorobotwórczych, wirusów i grzybów (pomocna przy grzybicy).
  • Leczy reumatyzm:
Związki zawarte w pokrzywie przeciwdziałają pojawianiu się tego problemu, ale i np. choroby zwyrodnieniowej stawów i stanów zapalnych. Pomagają również złagodzić ból towarzyszący reumatyzmowi. Dawniej stosowano biczowanie partii objętych reumatyzmem w celu złagodzenia bólu.
  •  Pomaga przy alergii:
Testy wykazały, że ekstrakt z pokrzywy wpływa na receptory, które są odpowiedzialne za alergie.
  •  Wpływ na hormony:
Tutaj pomocny okazał się korzeń pokrzywy, który hamuje aromatazę oraz obniżają stężenie SHBG, dzięki czemu polecana jest mężczyznom, u których występuje ginekomastia i kobietom z hirsutyzmem.
  • Zapobiega nowotworom:
Podobno jest zdolna do zatrzymania rozrostu komórek rakowych, a regularne picie herbatki pokrzywowej zmniejsza ryzyko zachorowania.
  • Usuwa nadmiar wody z organizmu:
Poprzez działanie lekko moczopędne oraz regulowanie pracy żołądka i jelit będzie pomocna w walce z nadmiernymi kilogramami oraz wszelkimi obrzękami.


Właściwości kosmetyczne:
  •  Utrzymuje młody wygląd:
Zawiera całą garść antyoksydantów, które powodują niszczenie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie. Składniki, które działają w tym kierunku to witamina C, E, kwas foliowy czy karoten.

  • Działa kompleksowo:
Cera - działa przeciwstarzeniowo, mocno odżywia skórę. Polecana jest przy trądziku i czyrakach, ponieważ odtruwa organizm. Na początku "kuracji" może pojawić się wysyp co jest skutkiem oczyszczania, po jakimś czasie jest znacznie lepiej, a wypryski pojawiają się rzadziej. Jest polecana przy cerze naczyniowej, ponieważ obkurcza je przez co stają się mniej widoczne. Napar z pokrzywy to dobry sposób, aby przemywać podrażnioną skórę.

Włosy - intensywnie wzmacnia i odżywia włosy, reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwłupieżowo (stąd w szamponach przeciwłupieżowych i tych do przetłuszczających się włosów jest wyciąg z pokrzywy). Polecana również do włosów wypadających (w tym celu można robić płukanki z naparu). Regularne stosowanie sprawi, że włosy będą lśniące i miękkie w dotyku. Dodatkowym działaniem pokrzywy jest przyspieszony wzrost włosów.

Płukanka z pokrzywy nie sprawdzi się na blond włosach, gdyż może je przyciemnić lub nadać im zielonkawy odcień. Aby zmniejszyć ryzyko zielonych włosów u brunetek należy nie przyrządzać płukanek ze świeżych liści.

Paznokcie - picie pokrzywy wzmocni paznokcie i sprawi, że będą mocniejsze, a ich wzrost będzie przyspieszony.


Przeciwwskazania do picia pokrzywy:
- choroby leczone chirurgicznie
- przyjmowanie leków na cukrzycę (pokrzywa wzmaga ich działanie)
- cysty, nowotwór macicy
- choroby nerek (należy skonsultować się z lekarzem)
- ciąża (również konieczna będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym)
Dodatkowo należy pamiętać o przerwie w piciu pokrzywy.
Może to być 1 miesiąc picia i 2 tygodnie przerwy, aby uniknąć nadmiaru witamin (hiperwitaminoza), ponieważ jest to równie groźne co niedobór.

***
Sama zastanawiam się nad powrotem do jej picia, bo mniej więcej rok temu zaprzestałam.
Jeżeli macie jakieś doświadczenia z piciem tego zioła koniecznie piszcie!

Pozdrawiam,
J.

1 komentarz:

  1. Ja kończę właśnie kurację skrzypopokrzywą :) Do końca grudnia będę już ją sobie pić nieregularnie a od stycznia ruszam z drożdżami :)

    OdpowiedzUsuń

Nie spamuj!
Każdy pozostawiony przez Ciebie ślad będzie przeze mnie zauważony.

Dziękuję za odwiedziny! :)
Jagoda