Hej Dziewczyny!
Dzisiejszy post ma na celu nakierować Was jak zacząć działać, a porady będą w dużej mierze zaczerpnięte z mojego doświadczenia. Już pisałam o swoich zmaganiach z tą okropną chorobą tu ->
klik.
Sporo czasu minęło zanim dowiedziałam się co jest na rzeczy i dlaczego nic na mnie nie działa, a jeśli już to na krótko.
Kiedy nic nie pomaga, a dermatolog wypisuje kolejną receptę na maść to czas wziąć sprawy w swoje ręce. W takich sytuacjach lekarz powinien zlecić Wam przeprowadzenie podstawowych badań, które mogą bardzo pomóc w diagnozie problemu. Z własnego doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to takie łatwe. Nie wiem dlaczego, ale mnóstwo lekarzy nie zleca badań hormonalnych!
Jest to dość kosztowna sprawa, ale dla własnego dobra warto o to zadbać nawet na własną rękę.
Częstą przyczyną występowania tego rodzaju zmian jest nadprodukcja hormonów płciowych. Udowodniono, iż u 46% kobiet w wieku 18-32 lat występuje podwyższony testosteron. W wielu przypadkach to właśnie podwyższone hormony męskie wpływają na powstawanie wyprysków.
Jakie badania warto zrobić?
Wykonanie podstawowych badań jest niezbędne. Mam na myśli badanie moczu oraz morologię.
Jego poziom często podwyższony jest u kobiet, które mają problemy z funkcjonowaniem jajników np. przy zespole policystycznych jajników. Objawami jego nadmiaru są m.in. trądzik, hirsutyzm, pogrubienie barwy głosu kobiety, zaburzenia miesiączkowania, problemy z poczęciem dziecka czy nawet łysienie androgenowe.
Hormon stresu, ale wpływa również na metabolizm i występowanie trądziku.
Dobrze sprawdzić jej poziom przy nieregularnych miesiączkach, cykle są bezowulacyjne, a z tym występują kłopoty z zajściem w ciążę. Kiedy jej stężenie jest zbyt wysokie zaleca się przeprowadzenie badań poziomu hormonów tarczycy.
Warto wykonać to badanie kiedy zauważymy zmiany takie jak: brak miesiączki, objawy zespołu policystycznych jajników, rozwój cech męskich (np. hirsutyzm).
Kiedy występują nieregularne miesiączki, a nawet ich brak oraz zmiany trądzikowe dobrze sprawdzić poziom tego hormonu.
Warto sprawdzić hormony tarczycowe: TSH, FT3 i FT4. Wynik TSH jest najbardziej czuły i ujawnia nawet te bezobjawowe problemy z tym gruczołem więc na początek można zrobić tylko to badanie. Jeśli jednak wynik nie jest w normie należy zrobić również te pozostałe.
- wymaz ze stanów zapalnych
Dotyczy osób, które zmagają się z silnym i mocno zaognionym trądzikiem. Zabieg ten pozwoli określić czym jest on spowodowany i jaki antybiotyk będzie najlepszy.
Bardzo często pomijane badanie, które może zdiagnozować problemy z trądzikiem. Warto je sprawdzić jeżeli problemy nasilają się po zjedzeniu czegoś alergennego np. soi, orzechów.
***
To tyle, mam nadzieję, że choć trochę Wam się przyda taki post.
U mnie do określenia problemu wystarczyło ogólne badanie krwi i wymienione hormony również te tarczycowe.
Pozdrawiam,
J.
Fajny przydatny post ja akurat nie mam problemów z tradzikiem ale na pewno komuś się przyda
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Lorendezain.blogspot.com
Post niezwykle przydatny przede wszystkim dlatego, że jest napisany w prosty sposób bez zbędnego specjalistycznego słownictwa, które zazwyczaj zniechęca mnie do czytania a teraz wiem jakie badania w razie czego powinnam wykonać ;)
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że wpis okazał się pomocny :)
UsuńDobry pomysł na wpis! Trądzik to często objaw innych zaburzeń. Albo właśnie alergii.
OdpowiedzUsuńU mnie takie zmiany okazały się reakcją na kosmetyki. Później dowiedziałam się, że winna była parafina, po odstawieniu kosmetyków z nią, po zmianach nie ma śladu. :-)
Cieszę się! Skład kosmetyków też ma czasem wpływ na problemy z buzią :)
UsuńBardzo pomocne. Zmagam się z tradzikiem od podstawówki i naprawdę nic a nic nie jest mi w stanie pomoc
OdpowiedzUsuńmagdawiglusz.blogspot.com
Bardzo pomocne. Zmagam się z tradzikiem od podstawówki i naprawdę nic a nic nie jest mi w stanie pomoc
OdpowiedzUsuńmagdawiglusz.blogspot.com
Zmagam się z trądzikiem od 3 lat lecząc dermatologicznie, w momencie gdy znika mam spokój na jakiś miesiąc a potem zawsze powraca ;< teraz mam moment spokoju z moją cerą nie jest najgorzej, ale mam obawy że znów powróci, mega uporczywy problem ;x
OdpowiedzUsuńhttp://aniam10.blogspot.com/
Po takim okresie leczenia dobrze zrobić sobie badania, bo może problem leży właśnie tam. Ze mną było podobnie i wszystko wyjaśniło się kiedy je zrobiłam :)
Usuńja mam 31 lat i uporczywy problem z trądzikiem. Odrzuciłam słodycze, ostre przyprawy. Pielęgnację ograniczyłam do jednego kremu i płynu micelarnego. Postawiłam w zimie na mikrodermab i kwasy. Ogólnie jest lepiej, lecz nadal z tym walczę :)
OdpowiedzUsuńwłaśnie mam dostać skierowanie na badania, ale u mnie zaczęła się masakra po odstawieniu antykoncepcji ;( a ja nie chcę do niej wracać, bo wcale nie jest taka łagodna jak ją malują
OdpowiedzUsuńBardzo dobry post i na pewno przydatny dla wielu dziewczyn :) Ja na szczęście nie mam jakichś ogromnych problemów skórnych. Jednak wyobrażam sobie jakie to musi być irytujące i okropne.
OdpowiedzUsuń