wtorek, 12 stycznia 2016

Czystek - zastosowanie i właściwości

Hej Dziewczyny!

Dzisiaj będzie post dotyczący rośliny, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Na czym polega jej fenomen?


Ciekawostki:
Czystek jest to rodzaj kwitnącego krzewu, który może dochodzić do wysokości nawet 100 cm. Kwiaty charakteryzuje to, że są pomarszczone. W zależności od odmiany można spotkać różne ich kolory. Budzą się razem ze wschodem słońca i opadają przed zmrokiem. W Polsce ciężko jest prowadzić uprawę tego kwiatu, jego naturalnym pochodzeniem jest pas Morza Śródziemnego. Ma szansę przeżyć w gorącym klimacie i na bogatej w magnez glebie.
Już od dawna znano jego pozytywne właściwości na zdrowie.
Roślina ta jest bogatym źródłem polifenoli (podobno nawet większe niż czerwone wino), czyli organicznych związków chemicznych neutralizujących rozwój wolnych rodników. Te zaś wpływają na powstawanie wielu chorób, ale i przyspieszają starzenie. Działają przeciwnowotworowo i antyalergicznie. Hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych, a także wzmacniają. Polifenole walczą z drobnoustrojami i grzybami.

Jak działa?

  • Bogactwo polifenoli
Działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo co za tym idzie nasza skóra podczas picia tej rośliny staje się bardziej jędrna, promienna i młodsza.
  • Choroby skóry
Czystek łagodzi stany zapalne i wspomaga gojenie się ran dlatego pomocny jest podczas leczenia skóry z trądzikiem, łuszczycą, łupieżem, a nawet atopowym zapaleniem skóry. Pomocny przy grzybicach skóry i paznokci. Ponoć działa również na opryszczkę więc to sprawdzę!

  • Naturalny detoks
Roślina ta usuwa z organizmu metale ciężkie, stąd polecana jest np. osobom palącym bądź tym, które rzuciły czy też mieszkańcom większych miast z racji na zanieczyszczenie powietrza.

  • Pobudza trawienie 
Polecany zwłaszcza osobom z nadwagą czy uporczywymi zaparciami.
  • Zwiększa odporność
Pomaga w walce z wirusami, polecany jest np. przy problemach z górnymi drogami oddechowymi, anginie, przeziębieniach i grypie. To wszystko za sprawą polifenoli, które mają właściwości antywirusowe.

  • Profilaktyka boleriozy
Czystek zapobiega powstaniu boleriozy, ponieważ odstrasza kleszcze (to one wywołują tę chorobę) ponadto dzięki niemu komary dadzą nam spokój. Wszystko za sprawą specyficznego żywicznego zapachu rośliny.

  • Wpływa na zapach wydzielin
Neutralizuje nieprzyjemny zapach potu oczywiście przy regularnym piciu.

  • Wybiela zęby
Rozpuszcza bakteryjny biofilm znajdujący się na zębach - płukanka do jamy ustnej.

Sposób przyrządzenia:
Ok. 1 łyżeczki suszonej rośliny zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 5 min. Jedną porcję herbatki można zaparzać nawet do 3-4 razy, aby wydobyć wszystkie wartościowe składniki odżywcze.


***
Moją opinię dotyczącą picia tego cuda opiszę za jakiś czas jak już będę widziała jakieś działanie. 
A tym czasem napiszcie mi czy znacie i pijecie czystek.

Całuję,
J.

2 komentarze:

  1. Też mam to w domu, on czasem zabarwia szkliwo zębów na żółto - dobrze go pić przez słomkę :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piłam, ale robiło mi się po nim niedobrze i musiałam odstawić :(

    OdpowiedzUsuń

Nie spamuj!
Każdy pozostawiony przez Ciebie ślad będzie przeze mnie zauważony.

Dziękuję za odwiedziny! :)
Jagoda